Viimati lisatud

Vältimaks korduvkülastajate ekslemist kodulehel jõuavad kõik uuendused esialgu siia.
 
Koorimismagasin ja selle kasutamine.
  Koorimismagasinidega eemaldatakse tarust mesilaste poolt haudme kohale kogutud kaanetatud meekiht, justkui riisutaks koort piima pealt. Madalaraamiliste magasinide puudusena peab märkima töömahu suurenemist, need täituvad kiiresti ja tuleb sageli vahetada. Teine puudus on vajaminevate magasinide suur hulk. Kasutades suvisel pesaruumi laiendamisel pooleraamilisi magasine saab tükiarvuliselt küll kokkuhoiu, paraku kolm erinevat kärjemõõtu ei tee mesindamist sugugi lihtsamaks. Eeliseid tundub koorimismagasinil siiski rohkem olevat:
1. Väikese mahu tõttu ei jahuta pesa, mistõttu sobib ideaalselt kevadel pajumee korjeks.
2. Täituvad kiiresti ja kaanetatakse ühtlaselt, võimalik toota monofloorset mett.
3. Puudub vajadus kasutada emalahutusvõret, madalatesse kärgedesse reeglina hauet ei teki.
4. Kaalult kerged.
5. Raamid ei vaja traatimist, sobivad hästi kärjemee tootmiseks.
6. Praktika näitab, et kaks veerandraamikõrgust magasini täituvad kiiremini kui üks pooleraamiline, seega koorimismagasini kasutamisel meetoodang mõnevõrra suureneb.

  Magasinikast on mõttekas teha tavalisest sisetingimustesse mõeldud vineerist. Saagimisel kasutatav ketas peaks olema võimalikult tiheda hammastusega, nii jäävad detailide lõikeservad kõige vähemate defektidega.
  Kui üldjuhul võiks kärjeraami kõrgus olla selline, et kärjelehe saaks raami paigutamiseks lõigata neljaks, siis on katsetatud ka veidi kõrgemaid, mille puhul kärjeleht pikuti kolmeks on lõigatud. Vahe on vaid selles, et emalahutusvõret kasutamata on kolmandikraami kõrgusega magasinidesse haudme tekkimise oht veidi suurem. Niisiis võiks magasiniraamid olla kõrgusega 60mm ja magasinikast 68mm, kolmandikkõrguse puhul vastavalt 80 ja 88mm.
  Loomulikult saab vastava kõrgusega „kaste“ valmistada ka korpustarudele ja kuigi erineva mõõduga inventari hulk suureneb, jäävad plussid ikkagi samaks ning kevadiseks esimeseks peale laiendamiseks on koorimiskorpus igati hea.
  Kärjeraamid teha 8X25mm liistudest, alumise võib saagida veidi kitsama, 20mm, aga ei ole tingimata vajalik, samuti on ühesuguse laiuse korral raamidetailide valmistamine lihtsam. Pealmise liistu keskele saagida 3,5 – 4mm laiune ja liistust 60mm lühem pilu, millesse surutakse kärjepõhja ülemine serv. Raam koostada peenete 35-40mm naelte või 25mm klambritega, naelte kasutamisel tuleb puidu lõhenemise vältimiseks ette puurida 1,5mm augud.
 
  Magasini võib tarusse paigutada kohe, kui see pesaraamid katab. Kõik raamivaheliistud tuleb magasini alt eemaldada, lisatud madalad raamid tunduvad mesilastele kärjepikendustena ja töö seal algab viivitamatult. Esimesena on soovitav panna ülesehitatud kärgedega magasin, kui seda ei ole, sobib ka kärjepõhjadega, kuid viimane eeldab looduslikku korjet ja piisavat hulka noori mesilasi tarus.
  Maikuus areneb mesilaspere kiiresti ja kui üks koorimismagasin on mesilaste poolt kasutusse võetud, tuleb peagi lisada teine paigutades selle esimese alla. Mõistagi ei saa lamavtarus unustada ka täisraame lisamast, piisava kärgede rotatsiooni saavutamiseks peaksid üle poolte mais-juunis lisatavatest pesaraamidest olema kärjepõhjadega.
  Edasiste laiendamiste käigus paigutada tarru samapalju raame, kui kahes koorimismagasinis kokku pluss 1. Järgmisel lisaruumi andmisel teha põhjalik kontroll, tumedamad ja järgmiseks talvitumiseks sobimatud kärjed tõsta serva, heledad ja korrapärased keskele. Läbivaatuse lõpetamise järel panna tarru kaks uut magasini teineteise kõrvale, eelmised aga nende peale. Nüüd on taru maht täisraamideks ümberarvestatuna 31 raami jagu, millest tagasihoidlikumale perele võib isegi piisata. Viljakas mesilasema suudab aga rohkem töömesilasi toota ning hea korje korral tuleb laiendamist jätkata pooleraamiliste magasinidega. Korpustaru komplektsusesse võiks kuuluda kaks koorimiskorpust. Esimene võetakse kasutusele pajukorje, teine võilillede õitsemise ajal.

  Madala raami ja mesilaste poolt eriti kvaliteetse kaanetamise tõttu sobib koorimismagasin suurepäraselt kärjemee tootmiseks. Selleks on kaks võimalust, lihtsaima variandi korral lõigata õhukese terava noaga raamist meekärg välja ning tükeldada seejärel sobiva pikkusega osadeks. Paraku lõigatakse katki ka serva jäävad meekannud, mistõttu tuleb tükke anuma kohale asetatud võrgul mõnda aega nõrutada. Kui kärjetükid kohe pakkida, valgub lahtine mesi karbi põhja ning toote kaubanduslik välimus jätab soovida.
  Teise võimalusena on kasutada raamidesse paigutatud lisasektsioone. Peale mõningaid katseid õnnestus nende tegemine kõige paremini kasutades ehitusmaterjalide poest ostetud liimivaba mööblikanti. Kuna sektsioone on vaja palju, tasub teha paksemast lauajupist šabloon, mille abil saab kandist nelinurkseid kastikesi voltida. Murdumise vältimiseks tuleb kandiriba eelnevalt veidi aega vees leotada. Kärjepõhjast lõigata sobivad tükid, need võib teha nii täpsed, et mahuvad tihedalt sektsioonidesse, siiski on kindlam leige tinutuskolvi otsaga mõne vahatilga abil kärjepõhjad ülaservast kergelt kinnitada. Sellistes sektsioonides kärjemesi on mõnevõrra parema kaubandusliku välimusega, kahjuks on sektsiooniraamide valmistamine ja nende kärjestamine palju aega ja võrdlemisi suurt täpsust nõudvad tegevused. Näiteks ühe 10-raamilise magasini jaoks tuleb valmistada 40 sektsiooni, kas selle ajakulu kompenseerimiseks ka kärjemee hinda proportsionaalselt tõsta on võimalik, pole ma päris kindel.
  Nõrutatud või sektsioonraamides kärjemee tükid pakkida läbipaistvatesse karpidesse. Väga efektse välimusega toote saab, kui koorimismagasinist väljalõigatud kärjetükk panna madalasse purki ja valada sinna vedel mesi peale. Kristalliseerumise tõttu ei püsi selle kauba hea välimus kaua, nii tuleb pealevalamiseks valida aeglaselt kristalliseeruv fruktoosirikas mesi.
  Kärjemee turustamine ei ole iseenesest sugugi problemaatiline ja toimub käsikäes vurrimee müügiga. Pakkudes kliendile vurrimee ostmisel ka tükikest kärjemett, õnnestub enamasti ka viimasest lahti saada, seda eriti siis, kui meeostjal juhtumisi mõni järeltuleva põlve esindaja kaasas on. Siinjuures tähelepanek, just lapsed on huvitatud kohe meekärjega maiustamisest, paraku on näpu vahelt seda maiust maitsta võrdlemisi tülikas. Abivahendina olen pakkunud ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastikust piknikunuge, see on end õigustanud ja sageli on tänu just sellele pisikesele abivahendile õnnestunud nii mõnigi kärjetükk rohkem müüa.

  Meevurri ühte kassetti mahub neli koorimismagasini raami. Kuna tavaliselt ei ole vurrid mõeldud veerand raamikõrgusega kärgede jaoks, tuleb iga kärjekasseti põhja kinnitada kas sobiva pikkusega liist või neli roostevabast terasest detaili, millele raamid toetuvad.
  Kui täismõõdus raamidel tuleb purunemise vältimiseks vurritada esimene külg pooltühjaks, seejärel keerata teine külg, vurritada sealt mesi välja ning esimestest külgedest mee lõplikuks kättesaamiseks veelkord raame keerata, siis koorimismagasinide raamid, hoolimata toestavate traatide puudumisest ei deformeeru isegi juhul, kui ühed pooled kohe esimese korraga täiesti tühjaks vurritada. Koorimismagasini raamidest tuleb ka sitke lehe- või kanarbikumesi päris hästi välja, kobesti ja kaks korda raamide pööramine on sel juhul siiski vajalikud.
 
  Olles madalaraamiliste magasinidega opereerinud juba aastaid julgen kinnitada, et ebastabiilse korje tingimustes tasub suurenev töömaht igal juhul ära. Madalate raamide haudmevabadus ja tarust mee kättesaamise lihtsus vähendavad mesipuu juures toimetamise aega. Loomulikult on oluline ka müügiks pakutava sortimendi laienemine, huvi kärjemee vastu tundub pisitasa tõusvat, eriti vajalik on selliste paari-ampsu-tükikeste pakkumine laatadel.
 
Viimati albumitesse lisatud pildid.
 


 
Tagasi ülesse